دانشجويان محترم براي دريافت آيين نامه ها و بخشنامه هاي دانشگاه آزاد اسلامي مي توانيد به اين سايت مراجعه كنيد.

آيين نامه آموزشي دوره كارشناسي ارشد دانشگاه آزاد اسلامي

آيين نامه حمايت از پايان نامه

آیین نامه پذیرش بدون آزمون دانشجویان کارشناسی در مقطع کارشناسی ارشد

آیین نامه پذیرش دانش آموختگان ممتاز کارشناسی ارشد در دوره دکتری

 

نوشته شده توسط اداره تحصیلات تکمیلی  | لینک ثابت |

سوالات متداول دانشجويان و پاسخ آنها سه شنبه نهم تیر ۱۳۸۸ 11:8

دانشجويان محترم مي توانيد سوالات خود را در قسمت نظر دهيد درج كنيد تا در اسرع وقت پاسخ آنها در اين قسمت قرار داده شود.

۱-آيا در دوره ارشد امكان حذف و اضافه درس وجود دارد؟

پاسخ: در دوره كارشناسي ارشد دانشجو نمي تواند درسي را حذف يا اضافه كند تنها امكان حذف پزشكي وجود دارد.

۲-بنده می خواهم کار پایان نامه را به امید خدا شروع کنم ولی نمی دانم که باید از کجا شروع کنم . تنها فرم الف و ب را دادم استاد راهنما و مشاور امضا کردندو دیگه گیر کردم. بعضی از ورودی های قدیم حرف های متناقض می زنند که قاطی کردم حالا از شما بزرگواران می خواهم مرا راهنمایی کنید که بعدا باید چکار کنم.آیا همین فرم ها کافی است که من تحویل آقای جهان بین بدهم یا کار دیگری هم دارد؟

پاسخ:شما لازم است با استادان گروه خودتان مشورت کنید و موضوعی را که هم مورد علاقه شما هست و هم مورد تایید اساتید گروه هست انتخاب کنید و پروپزال خود را برای آن موضوع با راهنمایی اساتید راهنما و مشاور خود با توجه به فرم خالی پروپزال تکمیل نموده و به مدیر گروه خود برای تایید نهایی تحویل دهید بعد از تایید شدن در گروه تخصصی لازم است فرم های الف و فرم تعهد را نیز تکمیل نموده و به همراه پروپزال تایپ شده به مسئول امور پایان نامه برای طرح در شورای پژوهشی دانشگاه تحویل دهید. فرم ب لازم نیست در ابتدا تکمیل شود و بایستی در زمان دفاع به همراه فایل ورد در سی دی تحویل مسئول امور پایان نامه شود.

3-در جواب یکی از دوستان که سوالی مطرح نموده بود یک سوال برای ینده ایجاد شده مبنی بر اینکه آیا فرم پروپزال کلا باید پر شود و اگر پر نمودیم آیا باید حتما کلا تایپ شده تحویل دهیم یا نه فقط بعضی جاهاش را باید پر کنیم؟ و همان جاها باید تایپ شود؟

پاسخ : قسمت های لازم در پروپزال لازم است تکمیل شود اما برخی قسمتها برای برخی از رشته ها لازم نیست تکمیل شود برای مثال دانشجویان علوم انسانی مثل حقوق لازم نیست قسمتهایی را که برای تکمیل موارد لازم برای آزمایش قرار داده شده است را تکمیل کنند همچنین لازم است همه قسمتهای پروپزال بصورت تایپ شده تحویل داده شود.بهتر است جهت تکمیل قسمتهای لازم با استاد راهنما و مشاور خود هماهنگ کنید.

۴-عملکرد شورا خیلی ضعیف است. 2 ماه است که من پروپوزالم را ارائه کرده ام اما هنوز موفق به اخذ کد نشده ام.

پاسخ: تحصیلات تکمیلی دانشگاه فقط به عنوان واسطه جهت ارسال طرحها به معاونت پژوهشی عمل می کند و هیچ گونه دخل و تصرف و شرکتی در جلسات شورای پژوهشی دانشگاه ندارد.

۵-من در ترم بهمن 87 ده واحد درسی اخذ نموده بودم ولی به دلایلی موفق به حضور در جلسه امتحان 4 واحد نگشتم آیا در ترم جدید مهر می توانم 11 واحد را همراه با پایان نامه انتخاب نماییم؟

پاسخ: از نظر آیین نامه کارشناسی ارشد دانشجویان تنها می توانند تا ۱۴ واحد در یک ترم انتخاب واحدکنند در صورتیکه فردی بخواهد به دلایل قابل قبول بیش از این میزان انتخاب واحد نماید بایستی از شورای تحصیلات تکمیلی مجوز بگیرد برای این امر بایستی درخواست خود را در اسرع وقت با ذکر دلایل خود به امور تحصیلات تکمیلی ارائه دهد تا درخواست وی بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

۶-همان گونه قبلا ذکر فرمودید شیوه پروپزال نویسی حقوق با دیگر رشته متفاوت است آیا امکان دارد یک نوع پروپزال تکمیل شده و از نظر شما بدون نقص را جهت راهنمایی دانشجویان ارشد جزا قرار دهید؟
پاسخ: شیوه پروپزا ل نویسی ظاهر یکسانی برای اکثر رشته ها دارد و محتوای پروپزال هم بایستی زیر نظر استاد راهنما تکمیل شود.

۷-با سلام من دانشجوی ورودی 86 مهر هستم و میخواستم بپرسم حداکثر مدت زمان برای دفاع پایان نامه چقدر هست؟ لطفا مرا راهنمایی نمایید ؟ایا امکان دفاع من تو شهریور 1389 وجود داره یا نه؟

پاسخ:در صورتی که پروپزال شما  در گروه و معاونت پژوهشی تصویب شده باشد امکان دفاع شما در تاریخ مورد نظر شما امکانپذیر است اما لازم است هر ترم پایان نامه خود را تمدید کنید.

8- سوالی که ما داشتیم این است که آیا جلسات شورای پژوهشی چه زمانی در هفته ها تشکیل می شود؟ فکر می کنیم اصلا برنامه مدونی برای این کار وجود ندارد. لطفا در صورت امکان زمان برگزاری جلسات را چند روز قبل تر اعلام بفرمائید یا حداقل بعد از تشکیل اعلام بفرمائید؟
پاسخ: مسئول برگزاري جلسات شوراي پژوهشي دانشگاه به عهده معاونت پژوهشي دانشگاه هست نه تحصيلات تكميلي. اما در صورت لزوم روزهاي چهارشنبه جلسه شورا تشكيل مي شود البته نه هر چهارشنبه. بلكه زماني كه به اندازه كافي پرونده جهت بررسي در شورا باشد.

9-
اگر پروپوزال دانشجویی تصویب شده باشد و کد دریافت کرده باشد ایا میتواند دوباره مشاور دوم انتخاب کند یا نه؟ مراحل اینکار چگونه است؟ایا دوباره کد پروپوزال عوض می شود؟یا نه؟ ایا امکان دفاع بعد از تایی مشاور دوم به 6 ماه بعد موکول میشود یا نه؟
پاسخ: انتخاب مشاور دوم بعد از تصويب پروپزال امكان پذير نيست.

10-
طفا در مورد طول مدت تحصیلی کارشناسی ارشد توضیح دهید ؟و اینکه زمان ممکن برای دفاع کی هست؟
پاسخ: طول مدت تحصيل براي دوره كارشناسي ارشد دو سال است و در برخي موارد با مجوز شوراي تحصيلات تكميلي دانشگاه  دو نيمسال هم قابل تمديد است.جهت كسب اطلاعات كامل مي توانيد از قسمت آرشيو موضوعي اين وبلاگ و زير عنوان آيين نامه ها و بخشنامه هاي دانشگاه آزاد اسلامي -آيين نامه آموزشي دوره كارشناسي ارشد را مطالعه نماييد.
11-
بعد از دریافت کد پایان نامه هر ترم باید دوباره پایان نامه ما تصویب شود یا تنها پرداخت نصف شهریه ثابت کفایت می کند؟
پاسخ: پايان نامه تنها يك بار تصويب مي شود و در صورتيكه دانشجو نتواند در ترمي كه پايان نامه را انتخاب نموده و توسط شوراي پژوهشي تصويب شده است دفاع نمايد لازم است براي ترمهاي بعدي پايان نامه خود را در موقع انتخاب واحد تمديد نمايد البته دانشجو لازم است توجه داشته باشد كه طول دوره تحصيلش از زمان مقرر تحصيل بيشتر نباشد.

12-آيا امكان دفاع در ترم هفت وجود دارد؟
پاسخ: دفاع در ترم هفت با شرايط خاص امكانپذير است و لازم است مجوز اين كار از سازمان مركزي اخذ شود و سازمان مركزي هم معمولا در صورتيكه دانشجو مشكل سربازي نداشته باشد و كارت پايان خدمت داشته باشد مجوز مي دهد در غير اينصورت نمي توان مجوز گرفت و دانشجو اخراج مي شود.

13-
بنده 2 ماه است که پروپزال خود را جهت طرح در شورای پژوهشی تحویل داده ام ولی متاسفانه تاکنون هیچ خبری نشده است. لذا خواهشمندم در صورت امکان زحمت پیگیری مشکل را تقبل فرموده تا از این حالت بلاتکلیفی خارج شوم.
پاسخ: تحصيلات تكميلي دانشگاه تنها به عنوان يك واسطه بين گروه و شوراي پژوهشي دانشگاه عمل مي كند و شوراي پژوهشي هم پس از تاييد و اخذ كد به تحصيلات تكميلي طي نامه اي اعلام مي كند اگر زمان زيادي از تحويل شما به تحصيلات تكميلي مي گذرد و شما از ارسال پروپزال خود به شوراي پژوهشي مطمئن هستيد و تاكنون هم خبري نيست معنايش مي تواند اين باشد كه پروپزال شما از نظر علمي تاييد شده است و در نوبت اخذ كد مي باشد.
14-
والی که داشتم اینست که برخی از دروس که در لیست دروس سیستم انتخاب واحد ارائه شده اند (مانند اشنایی با مبانی دفاع مقدس - اشنایی با قرائت . روانخوانی قران کریم یا وصایای امام و ...) با انچه در لیست دروس که از طرف خود دانشگاه به عنوان دروس الزامی و اختیاری تصویب شده اند همخوانی و به اصطلاح خارج از لیست برنامه درسی هستند. مثلا ما خودمان برخی از این دروس رو در مقطع کارشناسی گذرانده ایم و برخی دیگر را نه. حال باید این دروس رو دوباره انتخاب واحد کنیم یانه؟
اگر دانشجویان دروس فوق را در دوره کارشناسی گذرانده اند دیگر نیازی به گذراندن مجدد آنها در مقطع کارشناسی ارشد نمی باشد. درس آشنایی با مبانی دفاع مقدس نیز جزو دروس اختیاری دوره کارشناسی می باشد نه کارشناسی ارشد.
نوشته شده توسط اداره تحصیلات تکمیلی  | لینک ثابت |

سرفصل دروس پنجشنبه چهارم تیر ۱۳۸۸ 14:12

دانشجویان کارشناسی ارشد می توانند سرفصل دروس خود را از اینجا ببینند.

 

دانشجويان كارشناسي ارشد كه در اين دانشگاه تحصيل مي كنند مي توانند ليست دروسي را كه بايد انتخاب و پاس كنند در اينجا ببينند البته براي كساني كه در دوره كارشناسي دروس وصاياي امام خميني و روخواني قران را پاس نكرده اند لازم است در يكي از ترم ها كه توسط تحصيلات تكميلي اعلام مي شود دروس فوق را انتخاب كرده و پاس كنند لازم به ذكر است كه اين واحدها به صورت رايگان ارائه مي شود دروس ارائه شده در زير فقط دروس الزامي مي باشد علاوه بر دروس زير برخي از رشته ها دروس ديگري هم به صورت پيش نياز ارائه مي كنند كه در آينده آنها را هم ذكر خواهيم كرد. دروس ارائه شده شيمي آلي ناقص مي باشد و بعدا تصحيح خواهد شد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط اداره تحصیلات تکمیلی  | لینک ثابت |